GARA splitboards a mé boření mýtů o splitboardingu

Vždycky jsem měl trošku slabost pro splitboardy a to i přes to, že jsem "ortodoxní lyžař". Zajímaly mě ale spíš z pohledu technologie - přeci jenom rozdělit snowboard na dvě lyže a pak ho zase složit? Hmm... Přestože mě to vždycky přitahovalo, tak jsem si ale říkal, že dávat to dohromady někde na kopci musí být vopruz. Dneska jsem sám sobě tenhle mýtus zbořil :-) Tak Vám teď povím jak lyžař tělem i duší změnil názor na splitboarding!

Freeride, Skialp, Backcountry, Alpinismus... říkejte tomu jak chcete, ale to co je nadmíru jasné, je že lyžování v přírodě s vlastním tělem jako vlekem zažívá obrovský boom. Je to tím spojením fyzičky a techničky, nebo tím ježděním v krásných a většinou nedostupných horách, nebo tím, že se nám nechce stát v té mega frontě na vlek kvůli dvěma jízdám, třem svařákům a slalomu mezi šíleným davem dolu. Ať je ten důvod jaký chce, tak mě se to rozhodně nevyhlo a skialpu / backcountry jsem propadl. A ten důvod? Na horách je nejlíp na světě a zaslouženou lajnu si nejvíc užiju :-)

 

Dlouho jsem se snažil nenucenou podprahovou reklamou zlomit Káťu pro tenhle sport, ale dost jsem narazil, protože jako snowboarderka se na skialpech trápila nahoru i dolu :-) A tak jsme se konečně rozhoupali a půjčili splitboard. V počasí ve kterém většina normálních lidí zůstává doma pod peřinou jsme vyrazili do hor. Půjčili jsme splitboard od Českého výrobce GARA a jako splitboardový panicové a panny vyrazili. Musím říct, že když je prkno a vázko opravdu kvalitní tak je sborka i rozborka naprosto přirozená a není to zrovna "rocket science". Prkno jsme skládal poprvé až nahoře na kopci a přesto, že jsem nešika, tak jsem to dal za 1 min 40 vteřin. Not bad :-) Přesně v tu chvíli se mi rozbořil jeden velký mýtus o složitosti práce se splitboardem. Je jasné že po delší tůře a ve špatných podmínkách to taková sranda nebude, ale to platí i pro naše hevy duty ski vybavení: Den před tím na jiném hřebeni, nám trvalo asi 10 min zacvaknout Marker Duke a Baron do sjezdové polohy a borec na Dynafitech měl i problém nalézt do lyže :-) No nahorách je málokdy něco zadarmo... S tím asi každý počítá.

A co GARA split boards? Nikdy jsi o nich neslyšel? Chyba chyba. Ti co mě znají vědí, že jsem vytrvalým ambasadorem značky Sporten, z mnoha důvodů a jeden z nich je to, že mám rád kvalitní České výrobky. A u GARA je to velmi podobné. Jsou to plně České výrobky, dělané srdcem a je to na nich znát. Sandwitchová konstrukce, vlastní formy, carbon a jiné progresivní materiály. Ale hlavně prkna dělaná samotnými ridery a osvědčená v reálných podmínkách. 

Takže pokud jste o tom dosud jen přemýšleli, tak udělejte o krok víc a půjčte si splita v Praze, nebo Špindlu a vyražte objevovat hory. Více detailů a hlavně těch, který Vám lyžař nedokáže vysvětlit :-) najdete na www.garasplitboards.com