Skialp spot: Dachstein – Krippenstein

Solná Komora, nebo Německy Salzkammergut je velmi často vyhledávanou destinací Českých lyžařů dropit.cz nevyjímaje. Je to nejen pro to, že střediska Solné komory jsou pro Čechy „nejbližší“ Alpy, ale i pro to, že nabízejí super podmínky pro všechny možné formy lyžování od klasiky až po freeriding či skialp. 

Do Solné Komory jezdíme často za Freeridingem na Krippenstein, tentokrát jsme ale nechali tlustý lyže doma a vyrazili na Kripp za čistokrevným skialpem. Z Prahy jste v Obertraunu za něco málo přes čtyři hodiny a tak se vyplatí i víkendový trip. Obertraun je hlavním nástupním místem pro všechny freeridery a skialpinisty. Skialp je tu IN, což znamená velmi dobrou infrastrukturu pro tůry. Je tu rozsáhlá síť horských chat, které můžete využít pro vícedenní tůry a také spousta výborně značených cest. Během našeho víkendu jsme dali dvě tůry, které Vám popíšeme, aby jste si mohli naložit podobně jako my.

Krippenstein – Dachstein – Simony Hutte – Wiesberghause – Hallstatt

Jeden z nejklasičtějších tripů, které většina skialpinistů v regionu podnikne je právě trip na Dachstein. Z Obertraunu vyrazíte lanovkou na Krippenstein a od lanovky sjedete kousek na Gjaidalm Station. Odtud se dáte směrem na Gletcher Bahn Ramsau. Od paty ledovce můžete využít opět lanovky a nebo (což samozřejmě doporučujeme) si vyšlápnete podél ledovce po pravé straně nahoru. Odtud je opravdu krásný výhled nejen na Solnou Komoru ale i na sjezdovky na ledovci. Pro ty, kteří vyměknou a chtějí využít dvousedačku na ledovci je dobrá zpráva, že díky tak zvanému Rumpler ticketu zde platí stejný lístek, který jste si koupili na lanovku Obertraun – Krippenstein. Jakmile se vyškrábete na ledovec, tak už na Vás vykoukne vrcholek Dachsteinu. Je to opravdu krásný kopec a láká Vás nahoru i když už toho máte dost.  Pod vrcholek Dachsteinu ještě můžete hezky na lyžích, ale pak už je musíte sundat a nasadit sedák, mačky a chopit se cepínu. Jsou i ostří hoši, kteří to dají bez jištění, ale na horách není na koho zapůsobit a tak doporučuji použít standardní výbavu. Na vrcholek jdete feratou jištěnou ocelovými lany a úchyty ve skále, vše je okořeněno velkou porcí sněhu. Na vrcholku rychlá fotka u kříže a hory nám ukazují jak rychle se zde mění podmínky, trvá to pár desítek vteřin a z počasí, které bych definoval jako „azuro“je v okamžiku neprůhledná difuzní mlha. Sestup dolů trvá o něco déle, díky skupince, která má evidentně s výškou a strmým svahem problém. Pod vrcholem rychle sundat mačky, sedák a z lyží pásy. Všechno rychle zpakovat a pospíchat směrem Simony Hutte, protože každou chvilkou bude tma. Na Simony dáme jen krátkou zastávku a zase na cestu směrem Wiesberghause. Z Wiesbeghause je krásný sjezd až do Hallstattu, který je většině lidí, kteří jezdí na Kripp Freeridovat neznámý. Od Wiesberghause jedete chvilku mírným svahem. Odtud je již svah zalesněn a nabízí mnoho zapadaných pařezů, skalek a stromků, které tvoří příjemné „polštáře“. Pokud Vám tedy zbyde nějaká kilojoule energie, tak si tu hezky zablbnete. Každopádně spodní část sjezdu dáváme za tmy.Krippenstein – Dachstein – Simony Hutte – Wiesberghause – Hallstatt

   

Obertraun – Gjaid – Wiesberghause – Hallstatt

Druhý trip je celkem jednoduchý. Z dolní stanice lanovky v Obertraun vyrazíte po sjezdovce směr Gjaid Station. Sjezdovka je se svými 11km nejdelší v Rakousku a dát si jí po svých dá zabrat. Doporučuji stavit se po cestě v Krippenbrünn na polívku a od stanice Gjaid vyražte směr Simony Hütte, na Wiesberghause totiž vedou tři hlavní cesty. 1. je velmi příma a potkáte zde spoustu výletníků na sněžnicích. 2. cesta je o něco delší a asi bude i hezčí. 3. cesta je směrem na Simony až na křižovatku ve tvaru „T“ pod chatou, odtud na Wiesberghause a sjezd je stejný jako v předchozím tripu.