Austria Skicross Tour - Gosau

Riders ready?! Atention! Pro někoho jen tři anglická slova, ale pro 72 volnomyšlenkářů je to okamžik, kdy se jim vaří adrenalin v žilách a poslední okamžik než se pustí do trati s dalšími třemi jezdci bok po boku, loket na loket. Trať je plná zatáček, skoků a teréních nerovností. Každému jde jen o jediné - porazit všechny a protnout cílovou pásku jako první. Řeč je o skicrossu a právě o něm byl další díl rakouské tour, kterou tentokrát hostilo Hornorakouské středisko Gosau-Zwieselalm.

Na start se opět postavilo přes 110 jezdců v několika kategoriích od mladých pušek (juniorů), až po ostřílené matadory a sličné slečny. Tohoto závodu se účastnila také početná delegace rakouských reprezentantů a do startovní listiny se vklínili také tři čeští jezdci, z toho dva dropit riders - Petr Koudela a Radim Palán. Doplnila je stálice českého skicrossu Petr Urban.

Trať byla zatím nejdelší a nejhezčí v letošní sérii Austria Skicross Tour (rychlost, skoky a zajímavé překážky). Nejlepší časy nešly pod 60 sekund. O profilu trati si můžete udělat obrázek tady ve fotogalerii. Vypíchnout se ale zcela jistě musí naprosto perfektní start - prudký kopec a cca 200metrů dlouhá rovinka s příjemnými boulemi zakončená skokem do klopené zatáčky.

Závod probíhal v azurovém počasí, jen ke konci programu se neznámo odkud vynořila hustá mlha. 
Všem třem našim zástupcům se podařilo kvalifikovat mezi 32 nejrychlejších jezdců. Radim Palán a Petr Urban se seřadili na 19. a 21. pozici a Petr Koudela to jistil zezadu – 32. místo – ano, poslední postupové.
Finálové rozjížďky to je ale úplně jiná káva než bojovat proti chronometru a tři naši borci se určitě nechtěli nechat zahanbit a patřičně to dali najevo ve svých rozjížďkách.

Koudy nastupoval hned do prvního heatu, dobře odstartoval a po boji loket na loket se dostal na druhé místo, ale hned v zápětí přišlo nečekané postrčení zezadu a bohužel zavléknutí lyže za tyč, neboli špicar, tzn. diskvalifikace.
Jako druhý si to rozdal se třemi střelci Petr Urban. Petr vybojoval minulý týden 4. místo na Hochfichtu, ale zaplatil za něj zničenou lyží, proto musel startovat na vypůjčených. To ho ale od ničeho neodradilo a jak je u něj zvykem, pral se od startu jako lev. Urbimu také vyšel start a až na první skok byl na 2. pozici - viz. videjko z GoBandit kamery dole. Bohužel to nedopadlo dobře, protože se do něj zaklesl 3. jezdec a vzduchem se prolétli společně. Další brána se ale pro panaPé stala konečnou – klopenka nebyla dimenzovaná na 2 velký kluky zakleslé do sebe…
2 Češi byli tedy ze hry venku a už zbýval pouze Ráďas…
Start se mu povedl na jedničku a ujal se vedení. Polovinu trati táhl vláček všech 4 jezdců. Pak přišlo zaváhání v technické pasáži, kterého využil 3. nejrychlejší muž kvalifikace. Ráďas se propadl na 2. pozici, kterou držel až do nejtěžšího místa celé tratě – ostré rozbité odklopené zatáčky. Tam se do něj zezadu opřel 3. jezdec a oba se samozřejmě odporoučeli na zem – nebylo to zrovna místo určené k předjíždění, ale co měl ten 3. klučina dělat =)). Toho využil 4. rider, který si to s odstupem šoupal a v pohodě dokončil. Nikomu se naštěstí nic vážného nestalo, ale Ráďas to odnesl, již tradičně, prošlápnutou lyží. Na celý tento heat se můžete podívat dole ve videu, které Ráďas natočil ze své helmy na GoBandit kamerku.

Z Gosau tedy všichni Češi odjížděli naprázdno, ale nikde není napsáno, že tomu tak bude i příště.
5. - 6. 3. se měl kont další díl Rakouské Skicrossové série tentokrát v St. Sebastian, ale byl bohužel kvůli nedostatku sněhu zrušen..

See video
See video