Skialp v KRNAPu

Už to přichází, začínám se chovat divně, už třetí večer sedím doma v nových přezkáčích, viděl jsem trailery na všechny freeski filmy pro tuhle sezónu, obden ladím lyže v garáži… Je to jasný, můj mozek začíná přemýšlet o blížící se sezóně. Jestli Vám tenhle stav přijde povědomý, tak můžete číst dál, pokud ne, asi mi nebudete rozumět…

Sezóna se blíží, a tak bych rád podpořil Vaše těšení. A to v rostoucí disciplíně skialp/skitouring/backcountry… No v podstatě není až tak důležité jak tomu budeme říkat, stejně se to lišší jenom šířkou lyží, typem vázka a Vaším osobním hodnocením terénu. Jedno je jasné, a to že skialp roste stejně jako Enduro v MTB disciplínách. Znamená to, že je čím dál tím víc lidí, kteří si rádi svou zatáčku v prachu zaslouží poctivým výšlapem. U většiny z nás to znamená sednout do auta a ujet pořádných pár km směrem na jih, často tak zapomínáme, že máme krásné hory v naší domovině.

Názvem článku „skialp v Krnapu“ jsem nechtěl provokovat a vybízet k dráždění strážců Krkonošského Národního Parku, ale naopak k návštěvě KRNAPem posvěcených skialpových tras. KRNAP zpřístupnil celkem osm tras z toho čtyři ve Špindlu, dvě v Rokytnici a jednu v Peci. My jsme vyzkoušeli Špindlerovské trasy a o těch bude řeč. Zaprvé je to dobrý pocit stoupat si krásou Krkonoš a necítit se jako zločinec, který porušuje zákony. Za to patří KRNAPu velké plus. Bylo by skvělé, kdyby se v tom dále pokračovalo a zpřístupnila by se tak i sjezdově zajímavější místa.

Přestože na oficiálních trasách nenajdete divoké sjezdy, tak terén Krkonoš nepodceňujte! Vždy zkontrolujte stav lavinového nebezpečí, počasí, nevyrážejte bez pořádného vybavení (ne, pípák opravdu není ostuda!!).  Některá místa mohou být opravdu náročná a je proto lepší nabrat zkušenosti nebo si to poprvé zkusit s horským vůdcem.

Ze všech čtyř tras ve Špindlu Vám nejvíce doporučuji cestu na Luční boudu údolím Bílého Labe a úbočím Stohu na Výrovku. Jsou to trasy, které vás prověří technicky a poskytnou pohled na krásná místa Krkonoš. Na Luční se můžete osvěžit pivem z místního pivovaru Paroháč, který má nejen super etiketu ale i super chuť.

Navigačně nejsou příliš složité, na Luční se vydáte nejprve po žluté směrem na Boudu u Bílého Labe, pak už údolím bílého Labe k Luční boudě, to je celkem fajn, i když občas je výstup trošku technický. Problém může nastat hlavně cestou z Luční zpět starou Bucharovou cestou, tedy pouze pokud padne mlha, jako se stalo nám (a opravdu to nebylo Paroháčem). Mlhu a sníženou viditelnost určitě nepodceňujte a nestyďte se vytáhnout GPS :-)

Cesta úbočím Stohu je určitě jedna z náročnějších, a pokud je povrch kopce vyfoukaný na led tak to může být žůžo dobrodrůžo (haršajzny se můžou hodit). Pokud je naopak sněhu dost a lavinové riziko je vyšší, tak úbočím Stohu určitě ne. Alternativou může být výstup přímo sjezdovkou Stoh, přijdete sice o krásný výšlap, ale vyhnete se tak lavinovému nebezpečí.

Tak jak to je? Stojí trasy KRNAPu za to? Určitě ano, jdětě do toho, chce to mít alespoň něco nachozeno a dodržovat standardní pravidla pohybu na horách. Krkonoše nepodceňujte.

Všechny trasy, gps souřadnice najdete na

Co si o KRNAP skialp trasách myslíte vy? Jak vidíte omezení přístupu do KRNAPu na skialpech a jak by to podle Vás mělo vypadat? Dejte nám vědět svůj názor do komentářů.