Vyvrcholení skicrossové sezony - Jirka Čech mistr, Radim Palán vicemistr!

Vrcholné závody českého skicrossu jsou za námi a s nimi i celá česká skicrossová sezona 2016.
Jirka Čech je zlatý, Radim Palán bere stříbro a Karel Lank bronz. Tak dopadlo Mistrovství ČR ve skicrossu a také celý Český Pohár v roce 2016. Bylo to ale drama jak má být. Bojovalo se až do úúúplného konce a poslední finálové rozjížďky.

Ve skiareálu Rejdice proběhly ve dnech 18. – 20. 3. 2016 vrcholné a závěrečné závody celé české skicrossové sezony. Závodilo se v pátek, v sobotu a také v neděli. Na jezdce ze sedmi zemí tak čekal náročný třídenní program. Jak ve dne tak i v noci...
Radim Palán Skicross Televize Petr Takáč skicross
Všechna tato skicrossová klání se na poslední chvíli přesunuly z Moravského skiareálu Karolínka do Rejdic kde byl dostatek sněhu k vybudování kvalitní skicrossové tratě. Pořadatelé Českého Poháru opět nezklamali a jak je už letos jejich dobrým zvykem, vybudovali dlouhou, rychlou a vostrou SX dráhu. Areál dal k dispozici celou sjezdovku tak vznikla trať dlouhá 50 vteřin plná skoků, rovinek s boulemi a i prudkou technickou pasáží.
 
1. den se jel FIS závod s mezinárodní účastí.
Na start se potavilo dostatek závodníků k rozjetí nekompletního losovaného pavouka o 32 jezdcích.
Jirka Čech ve svém prvním heatu zkoušel na prvním místě skočit double na boulích a při dopadu mu vypla lyže. Závod pro něj tak skončil.

Ráďas postoupil z první rozjiíždky s přehledem z prvního místa. V dalším heatu potkal 2 Italy a 1 Gruzince. Odstartoval nejlépe, ale na corner jumpu se do něj těsně před odrazem opřel Gruzinec rukou zezadu, fauloval ho a Radim se z prvního místa po drsném dopadu poroučel k zemi. Vše naštěstí dobře dopadlo.

Závody ovládli cizinci – vyhrál Polský reprezentant Mateusz Habart, druhý dojel David Tedaishvili z Gruzie a 3. náš junior Karel Lank. Ráďas tímto odskočil Jirkovi o 5 bodů v průběžném hodnocení ČP a Karel se k oběma svým supr výkonem přiblížil, takže se situace o celkového vítěze ČP ve skicrossu pěkně zdramatizovala.

Tomáš Bartalský skicross Jirka Čech skicross
Radim Palan a Karel Lank skicross jump Mateusz Habrat skicross
2. den – ten nejdůležitější
Mezinárodní mistrovství ČR a finále Českého poháru ve skicrossu 2016
 
Velký den. Vše otevřeno, na prvních 3 místech celkového hodnocení ČP pěkně narváno a stát se může cokoli. Plus se každý z českých jezdců chce připojit k legendě českého skicrossu Tomáši Krausovi a stát se mistrem ČR. Report z minulého skicrossového mistrovství ČR naleznete tady.
 
Na start se staví závodníci z celkem sedmi zemí (Česko, Slovensko, Německo, Itálie, Polsko, Gruzie, Bulharsko). Startuje se bez kvalifikační jízdy, podle FIS bodů. Na místě je televize a české gantlemanské pravidlo nemazat zrychlovače pro ten den neplatí. V rozjížďkách se tvrdě bojuje, ale na perfektně připravené trati nejsou (až na výjimky – Pedro ;)) žádné dramatické pády ani zranění. Emoce jsou cítit všude – veskrze ale pozitivní.
Radim Palán skicross Czech Finále MČR ve skicrossu - čech palán
Den a zápolení pokračují celkem hladce a do finále postupují společně Polák Habrat a Čech Karel Lank. Z opačné strany pavouka zatím suverénní Radim Palán a za ním si pozici kontroluje Jiří Čech.

Ve velkém finále se tak potkává polský reprezentant se třemi momentálně nejlepšími Čechy. Radimem, Jirkou, Karlem – v tomto pořadí si i jezdci volí startovní brány. Radim taktizuje, a bere v potaz Habratovy rychlé starty. Proto volí netradičně krajní bránu. Ta ale při odstartování povoluje a nedává tak dostatečnou oporu pro odraz. I proto se za sebe skicrossaři řadí v pořadí 1. Mateusz, 2. Jirka, 3. Radim a 4. Karel.

V první polovině Ráďas Jirku trochu stahuje, ale v technické pasáži na něj zezadu tlačí Karel, který se pokouší o předjetí. Tento pokus ale nakonec končí na ostrém hrotu Ráďasovy Leki hole a cílem tak jezdci prolétávají v nezměněném pořadí.

Jiří Čech prosvištěl cílem jako druhý celkově a zajistil si tak titul Mistra ČR a také celkového vítěze Českého poháru. Na Radima tak zbyly určitě dobrá dvě druhá místa a na Karla dvě třetí. Na Karla čekal ještě juniorský titul Mistra ČR.

Všem moc gratulujeme a hlavně Jirkovi, který si loni na tomto svahu zle poranil nohu a letos vlastně ani nečekal, že bude moct lyžovat. Vše ale jistě dopadlo nad očekávání!

Zazávodit si přijela také česká reprezentantka Nikol Kučerová, která se bezkonkurenčně stala se Mistryní ČR pro rok 2016. Další reprezentantka Andrea Zemanová se na svahu bohužel vubec neobjevila, tak si na tento dámský souboj budeme muset počkat do příštího roku.

Habrat Cech Palan skicross TOP Palan Cech Lank skicross oslavy
Otevřená kategorie
Na start se postavilo také několik neprofesionálních jezdců a jezdkyň, kteří poměřili své síly ve své vlastní kategorii a užili si tak si parádní závod. Nakonec mezi muži zvítězil Jaroslav Plischke, druhý polský jezdec a 3. Jiří Kovařik.

V ženách opět úřadovala Monika Žďárková, která se tak také stala celkovou vítězkou ČP. Na druhém místě dojela Petra Nová a na třetím Jitka Dulajová. Ženám patří veliký respekt, že se opět ničeho nezalekly a s tratí i sami se sebou si poradili na jedničku.
Závodilo se také v dětské a mládežnické kategorii.

Hobby skicross kluci Mondie skicross winner
skicross kids Czech skicross winners
Třetí den se také závodilo, ale už ve velice uvolněné atmosféře.
Na programu bylo první Mistrovství Slovenské republiky. Celkově opět vyhrál Polák Habrat a završil tak český hattrick. Slovenským mistrem se stal Tomáš Bartalský, který je ale také bohužel jediným slovenským skicrossovým jezdcem.
 
Tímto celá česká skicrossová sezona 2016 končí. Všechny závody českého poháru byly letos velice důstojné, pořadatelům za ně patří veliký dík. Těšíme se na vzestupnou tendenci českých skicrossových podmínek a za rok, až už konečně pořádně napadne sníh, tak to teprve bude to správné maso!
   

Více fotek z těchto skicrossových závodů naleznete na dropit facebooku - tady.